Toogle Left
 • kapelica1.jpg
 • kapelica2.jpg
 • kapelica3.jpg
 • kapelica4.jpg
 • kapelica5.jpg
 • kapelica6.jpg
 • kapelica7.jpg
 • kapelica8.jpg
 • kapelica9.jpg
 • kapelica91.jpg
 • kapelica92.jpg
 • kapelica93.jpg
 • kapelica94.jpg
 • kapelica95.jpg

O progonjenim kršćanima nema tko pisati

Foto: Shutterstock | Križ je danas simbol naizgled nespojivoga – muke i ljubavi Foto: Shutterstock | Križ je danas simbol naizgled nespojivoga – muke i ljubavi

Arsanious Wadid (56 godina) bio je koptski svećenik koji je prije nekoliko dana izboden nožem, te je od posljedica ranjavanja preminuo u bolnici u Aleksandriji u Egiptu. Ova vijest tek je šturo objavljena u zapadnim liberalno-progresivnim medijima, a na našim prostorima gotovo je nitko nije ni spomenuo. Naravno da se ne zna počinitelj. Kopti su jedna od najstarijih kršćanskih zajednica u svijetu i trenutno čine 10% ukupne populacije u Egiptu. Da se ovakvo nešto dogodilo u nekoj od zapadnih zemalja i da je izboden pripadnik neke druge religijske skupine, primjerice da se radi o imamu, o tome bi se naveliko pisalo. Kada se dogodi napad ovakve vrste od strane migrantske populacije u zapadnom svijetu, onda mediji obično izvijeste da se radi o psihički poremećenoj osobi. I tako, dok je termin islamofobija must have termin u zapadnim medijima, kristofobija/kršćanofobija je nešto što se u tim istim medijima ne koristi, a ne znam zapravo i postoji li takav termin. Gotovo je normalno da se kršćani progone širom svijeta, osobito u muslimanskom svijetu. Prema podatcima CATO Instituta (Doug Bandow) objavljenim 7. 3. 2022. za prošlu godinu, kršćani su najprogonjenija vjerska skupina u svijetu. Prema podatcima tog Instituta, statistika za prošlu godinu izgleda ovako:

– 5600 kršćana ubijeno je prošle godine u svijetu,

– 6000 kršćana je pritvoreno,

– 4000 kršćana je oteto i

– 5000 crkava i vjerskih objekata je uništeno.

Donosim i popis zemalja u kojima je zabilježena najveća stopa progona:

1. Afganistan,

2. Sjeverna Koreja,

3. Somalija,

4. Libija,

5. Saudijska Arabija,

6. Ujedinjeni Arapski Emirati,

7. Eritreja,

8. Nigerija,

9. Pakistan,

10. Iran,

11. Indija.

Približava se Uskrs, a sada pokojni Arsanious Wadid zaslužuje da ovdje bude spomenut i da mu se izrazi poštovanje, a tako i svim drugim kršćanima koji su umrli mučeničkom smrću samo zato što bili kršćani koji žive u zemljama nekoć starokršćanskim, a sada pod nekom drugom vlašću. I dok se na ovim prostorima uglavnom prenemažemo o broju i vrstama kolača za Uskrs, tamo u dalekom svijetu naša subraća najčešće skriveno slave Uskrs, u strahu od gubitka života. Pokoj vječni, Arsaniouse, i neka ti uskrsli Krist daruje sve blago drugoga svijeta zbog tvog hrabrog svjedočenja Njega samoga!

                                                                                                                                M.Krolo

Toogle Left