Toogle Left
 • kapelica1.jpg
 • kapelica2.jpg
 • kapelica3.jpg
 • kapelica4.jpg
 • kapelica5.jpg
 • kapelica6.jpg
 • kapelica7.jpg
 • kapelica8.jpg
 • kapelica9.jpg
 • kapelica91.jpg
 • kapelica92.jpg
 • kapelica93.jpg
 • kapelica94.jpg
 • kapelica95.jpg

Uoči Svih svetih i Dušnog dana

Svake godine, u isto vrijeme, istih datuma, obilježavamo blagdan Svih svetih te dan posebnoga značaja, Dušni dan.  Običaji vezani za ove blagdane su posjećivanje posljednjih počivališta svojih pokojnika te sjećanje svih onih kojih više nema. Blagdan Svi sveti, ne odnosi se samo na priznate svece, mnogo je onih koji su živjeli svetim životom na ovoj zemlji i prošli kroz trnovit  životni put po uzoru na Isusa Krista, Crkva odlučuje dati jedan dan posvećen svima takvima.  Svatko je u svome životu podnio uvijet svetosti, barem jednim dijelom. Spomenut ćemo duše naših pokojnika koje su žive i neprolazne. Vjerujemo da naš duh živi vječnim životom. Ovih dana dolazimo na grobove sa upaljenim svijećama kao znakovima uskrsloga Krista, kao obilježjem za vječni život. Cvijeće također simbolizira život, ljepotu, duhovnu i tjelesnu povezanost. Ovim običajem iskazujemo poštovanje, nedostajanje, uvaženost i na jedan način vječnu prisutnost naših pokojnika.  Iako nisu više sa nama, uvijek osjetimo tu prisutnost, posebno  u ovim danima. Vjerujemo da ćemo se sastati svi jednoga dana, u kraljevstvu Božijem. Ovi veliki dani trebali bi svakoga podsjetiti da se jedamput propušteno ne može više nadoknaditi.  Potaknuti na biranje svetosti, pravoga puta, dobrih dijela, zarađujemo vječni sjaj simbolične svijeće...

Lj. Ivančić

Toogle Left