Toogle Left
 • kapelica1.jpg
 • kapelica2.jpg
 • kapelica3.jpg
 • kapelica4.jpg
 • kapelica5.jpg
 • kapelica6.jpg
 • kapelica7.jpg
 • kapelica8.jpg
 • kapelica9.jpg
 • kapelica91.jpg
 • kapelica92.jpg
 • kapelica93.jpg
 • kapelica94.jpg
 • kapelica95.jpg

Karmel sv. Ilije: Održani IV. dani čipkarstva u BiH

U Samostanu - duhovnom centru Karmelu sv. Ilije na Buškome jezeru, u općini Tomislavgrad, od 9. do 12. lipnja ove godine održani su IV. dani čipkarstva Bosne i Hercegovine - dijalog žena ispričan nitima.

Na ovoj kulturnoj manifestaciji, koju je organizirala Udruga za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u BiH "Stećak", prikazana je bosanskohercegovačka zbirka čipke, koju u svojoj etnografskoj zbirci čuva ovaj karmelićanski samostan. Za razliku od drugih samostanskih zbirki koje su uglavnom regionalne, u svojoj zbirci karmelićani u Tomislavgradu sustavno prikupljaju i čuvaju nošnje, nakit i čipke Hrvata, Srba i Bošnjaka iz cijele BiH. Ističu se stariji primjerci kerane čipke iz Banja Luke, kerane čipke koje je izradila Edina Brka iz Tešnja, jedna od najboljih suvremenih čipkarica u BiH i veći broj predmeta necane čipke iz Orašja. 

Važno je spomenuti i kako je zbirka čipke iz ovoga samostana predstavljala BiH na 18. Međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi (2014. godine) a iz tada stvorene suradnje s lepoglavskim festivalom nastala je i ideja prikupljanja čipke iz ostalih europskih zemalja (zasada iz njih trinaest).

Ovogodišnja manifestacija održana je po prvi puta pod visokim pokroviteljstvom Federalnoga ministarstva kulture i sporta a svojom nazočnošću, uz ostale visoke dužnosnike (načelnik općine Tomislavgrad Ivan Vukadin, predsjednik OV Tomislavgrad Mate Kelava, ministri u Vladi HBŽ Stipan Šarac i Petar Galić) uveličala ju je i sama resorna ministrica Zora Dujmović koja je u svome obraćanju naglasila kako su bosanskohercegovačke žene, uz brojne kućanske obveze i skrb za obitelj, stvorile i veliko kulturno blago BiH izrađujući prekrasne čipke.

U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici i učenice Osnovne glazbene škole Tomislavgrad, pod ravnanjem profesorice Kristine Boras. Potom je nastupio zbor Sejfullah iz Konjica koji je izveo pet pjesama, sevdalinki i islamskih duhovnih pjesmama a na kraju članovi i članice Vokalnoga ansambla Ihos iz Istočnog Sarajeva, izvedbom također duhovnih pjesama

 

Toogle Left