Toogle Left
 • kapelica1.jpg
 • kapelica2.jpg
 • kapelica3.jpg
 • kapelica4.jpg
 • kapelica5.jpg
 • kapelica6.jpg
 • kapelica7.jpg
 • kapelica8.jpg
 • kapelica9.jpg
 • kapelica91.jpg
 • kapelica92.jpg
 • kapelica93.jpg
 • kapelica94.jpg
 • kapelica95.jpg

Blagdan svetog Marka evanđelista

Danas, 25. travnja, na spomendan svetog Marka, u našoj župi, točnije na najstarijem našem groblju Gromili, počeo je blagoslov polja. Tradicionalno, svake godine, na ovaj način počinjemo, zazivajući blagoslov jednoga od evanđelista.  Svanuo je snježni dan, periodično  proljetni, ali zato klimatski zimski , no lagani snježni pokrivač  nije spriječio mještane za odlazak na svetu Misu i slušanje božije riječi, protkane  kratkim,  divnim, poticajnim župnikovim  rečenicama. U ne baš velikom broju, svi su sudjelovali te molili svetoga Marka za obilje božijeg blagoslova, kako za već zasađene usjeve, plodnu godinu, tako i za svoje osobne potrebe. U uvjerenju su da je ovaj svetac na poseban način povezan sa ovim krajem i ovim ljudima.

Sveti Marko je slijepo slijedio Isusa i na taj način prihvatio je kršćanstvo jer je po svemu bio židov. Kasnije biva osnivačem prestižnih crkava s početka kršćanstva. Poznato nam i je to da je bio najstariji od evanđelista te da je od svih evanđelista najviše propovjedao o Isusovom čovještvu. Njemu se utječe protiv nevremena, munje, tuče, protiv nepripravne smrti te za dobro vrijeme i dobru žetvu. Sveti Marko se smatra zaštitnikom Venecije, jer su njegovi posmrtni ostaci iz Aleksandrije u 9. st.  preneseni u Veneciju i na tome se mjestu nalazi katedrala sv. Marka. Prema legendi, jedan je od zidara na katedrali pri izradi pao sa skele ali je molitvom sv. Marku ostao nepovrijeđen..i zbog toga se sv. Marko smatra zaštitnikom zidara.

 Nije nam na odmet znati najznačajnije podatke iz života ovog dragog sveca. Sveti Marko nije sasvim slučajno poslao ovaj snijeg, mi ćemo ga tumačiti kao slikoviti znak, kao još jedan poseban dan u godini kada je ovaj svetac donio  i današnji proljetni fenomen, po svim komentarima. Svima koji nose ime Marko, želimo sretan i veseo imendan!

 

 

Ljubica Ivančić

Toogle Left