Toogle Left
 • kapelica1.jpg
 • kapelica2.jpg
 • kapelica3.jpg
 • kapelica4.jpg
 • kapelica5.jpg
 • kapelica6.jpg
 • kapelica7.jpg
 • kapelica8.jpg
 • kapelica9.jpg
 • kapelica91.jpg
 • kapelica92.jpg
 • kapelica93.jpg
 • kapelica94.jpg
 • kapelica95.jpg

Sretan nam blagdan svetog Nikole

Doista je poseban današnji dan.  Pun je vedrine, dobrog raspoloženja, neopisive sreće... Najmlađi su u još posebnijem ozračju, znatiželjno gledaju u svoje čizmice i jutros su dobili odgovore na pitanje o poslušnosti, dobroti ili pak opomenu dobronamjernom šibom .  Mi, malo stariji, sigurno smo se prisjetili svoga djetinjstva i divnih dana kada smo kao i naša djeca bili puni pitanja i znatiželje o ovom dobrom i dragom svecu. Pričamo legende iz Nikolinog života, kao što i ovdje donosimo jednu, najznačajniju, rekli bismo.

U gradu Miri živio je otac s trima kćerima koje su stasale za udaju, ali je on, nakon što je stjecajem okolnosti ostao bez nekada časne službe i tako osiromašio, ostao bez ikakve mogućnosti da im daruje miraz. U teškim trenutcima, čovjeku dođu na um svakojake ideje, tako je i njemu došla ideja o ne baš dobrom načinu zarade za obitelj i za miraz ... Ljepotice bi mogle zarađivati prodajući svoje tijelo!  Biskup Nikola saznao je za planove i namjere te je odlučio spasiti djevojke nemoralnog života i poniženja. U tri navrata ubacuje vrećicu punu zlatnika kroz prozor i time omogućio djevojkama dostojan miraz i dobru udaju. 

Ova legenda bitno je doprinijela očuvanju tradicije i sretnog iščekivanja te ispunjenja dječijih željica, ako ništa, jedan put u godini dana.

Svima koji nose ove divno ime, sretan i blagoslovljen današnji dan!

Toogle Left